Pečená dýně se sojovým masem na smetaně

Dýně stále ještě není běžnou součástí české kuchyně a používáme ji spíše výjimečně, což je škoda, protože je velice zdravá a prospěšná pro lidské zdraví. Obsahuje mimo jiné hořčík, draslík, selen, železo, vitamín A či betakaroten. Je bohatá na bílkoviny a nenasycené mastné kyseliny. Následující recept je moje oblíbená úprava dýně, jelikož dýně se smetanou se k sobě skvěle hodí a vytváří úžasnou chuť. Použila jsme sice dýni máslovou, ale můžete zvolit i Hokaido.

  • 1/2 máslové dýně
  • 1/2 balíčku sojových kostek
  • 1/2 sojové smetany
  • sůl, pepř, koření Americké brambory, olivový olej
  • + brambory jako příloha
2 porce


Dýně se sojovým masem:
Den předem si sojové maso naložíme do marinády ( zalijeme vodou, přidáme olej, sojovou omáčku) a uložíme do lednice. Druhý den maso slijeme a vymačkáme z něj přebytečnou vodu, tak aby se dalo dobře opéct. Dýni oloupeme, vyjmeme zrníčka a nakrájíme na větší kostky. Následně přesuneme dýni se sojovým masem do pánve, okořeníme a restujeme na olivovém oleji zhruba 10 minut. Potom, co se maso s dýní opeče, podlijeme směs vodou (já jsem použila slanou vodu s kurkumou od vaření brambor) a dusíme dalších 15 minut, dokud maso s dýní nezměknou. Když se tak stane, směs zalijeme smetanou a dusíme asi 3 - 5 minut, až smetana zhoustne. Pokud je směs stále příliš řídká, můžeme ji zahustit moukou, jíškou, umletými vločkami či hraškou.

Pečené brambory:
Brambory si nejdříve pár minut předvaříme v osolené vodě se špetkou kurkumy. Následně je slijeme a přesuneme na plech s pečícím papírem. Brambory okořeníme (já dávám pepř a koření Americké brambory). Kořenit nemusíte, můžete je jen osolit nebo přidat česnek. Dobré je potřít je lehce olejem, tak aby se hezky opekly. Pak je už jen pečeme v předem vyhřáté troubě na 200 stupňů asi 30 minut.
Sdílejte tento příspěvek s přáteli
Mgr. Tereza Vaňurová
Komentáře (0)
Zanechat komentář