Překrmování kachen a hus kvůli fois gras

Překrmování kachen a hus kvůli fois gras

Fois gras jsou ztučnělá játra zejména kachen a hus. Produkce této „pochoutky“ je spojena s brutálním chovem a překrmováním vodních ptáků. Hlasy ochránců zvířat byly tentokrát v mnoha zemích vyslyšeny a Evropská unie zvažuje v budoucnu zákaz produkce.

Ztučnělá játra vodních ptáků obsahují až 50 % tuku, oproti tomu játra nenásilně chovaných kachen a hus mají okolo 5 % tuku. K tomu, aby játra měla takový podíl tuku, používají chovatelé klece, v níž se zvířata nemohou pohybovat, nebo je chovají na velmi malém prostoru za účelem rychlejšího nárůstu hmotnosti.

Na celém chovu je však asi nejkrutější způsob vykrmování těchto zvířat, s kterým se začíná už od desátého týdne života. Třikrát denně je chovatelem do krku živočicha zavedena 20 až 30 cm dlouhá trubice, jež slouží pro vpravení směsi potravy (např. předvařená kukuřice) přímo do žaludku. Často dochází k poranění jícnu, nebo může dojít i k předčasnému úmrtí zvířete.

Kvůli neúměrnému množství potravy jsou játra zpracovávající energeticky bohatou krev opouštějící zažívací ústrojí vrátnicovým cyklem nucena k značně větší činnosti, ke vzrůstu objemu. Jaterní parenchym pod tlakem energetické bohatosti stravy, ustavičného překrmování, degeneruje a je nahrazována tukovou tkání, játra tak nabývají svoji příznačnou žlutorůžovou barvu. Játra postupně slábnou a jsou vyčerpaná, a tudíž produkují množství odpadních toxinů. Někteří lékaři varují před možnými zdravotními riziky pro konzumenty.

Evropská unie chystá od roku 2019 ukončit produkci fois gras. Už nyní produkce klesá, avšak to vede k přesunutí chovu na východ. Velkým producentem kachních a husích jater (ale v dnešní době skoro všeho) je Čína. Zde ale narážíme na problém, neboť krmivo podávané zvířatům v Číně nesplňuje požadavky na kvalitu a bývá často plesnivé. To vyplývá z běžně prováděných kontrol. Takto krmená zvířata jsou nezdravá.

Dějepisci tvrdí, že kachny byly takto chované již před 5 000 lety, což však není pádný argument a nevylučuje to zrušení tohoto typu chovu. Ovšem rozhodně se dříve neprodukovalo takové množství, kupříkladu dnes Francie ročně vyprodukuje 20 000 tun kachních a husích ztučnělých jater!

Kromě České republiky tento způsob chovu je zakázán ve Velké Británii, v Německu, v Dánsku, v Itálii, v Polsku, v Argentině a v Izraeli. Kalifornie jde všem příkladem a zakazuje i prodej fois gras (stav v roce 2014).

Sdílejte tento příspěvek s přáteli
Markéta Mílová
Komentáře (0)
Zanechat komentář