Vitamín K (fylochinon, menachinon, menadion)

Vitamín K (fylochinon, menachinon, menadion)

Vitamín K tvoří skupina tří látek, které jsou rozpustné v tucích. Existují dvě přirozené formy – vitamín K1 (fylochinon) a vitamín K2 (menachinon). Obě tyto formy produkuje bakteriální střevní flóra. Vitamín K3 (menadion) je syntetický, přirozeně se ale nevyskytuje.

  • Brání vnitřnímu krvácení.
  • Zmenšuje menstruační krvácení.
  • Usnadňuje srážlivost krve.
  • Společně s vitamínem D se podílí na stálé tvorbě a přestavbě kostí.
  • Celkově mineralizuje kosti.
  • Napomáhá buněčnému růstu – může být důležitý ve vývoji a stárnutí nervového systému, při cévní homeostáze či regulaci krevních destiček.

Přestože je vitamín K rozpustný v tucích, organismus jej nedokáže skladovat podobně jako vitamín, a tudíž bývá nejčastěji vyloučen recyklací v tzv. cyklu vitamínu K.

Nedostatek vitamín K způsobuje poruchy krevní srážlivosti; zvýšenou krvácivost (déle než 4 minuty), neboť chybí faktory, které ovlivňují srážlivost krve; modřiny; krev v moči nebo ve stolici; řídnutí kostí (osteoporóza); zhoršené obnovování kostí a zabudování vápníku do kostí; celiakii; záněty střev; průjmy. Kojenci mají obecně nízkou hladinu vitamínu K.

Předávkování vitamínem K (K1, K2) není známo, ovšem to neplatí pro vitamín K3, neboli menadion, jehož nadměrné dávky by mohly způsobit poruchy krevního obrazu; alergickou reakci pokožky (po podání silné injekce); narušení glutationu, následkem toho je oxidační porušení buněčných membrán. Nedoporučuje se brát nadměrné množství vitamínu A, vitamínu E společně s vitamínem K, poněvadž tyto dva vitamíny působí jako antagonisté vitamín K.

Zdravě se stravující dospělí člověk by neměl mít problém s nedostatkem vitamínu K, jelikož se nachází v listové zelenině; cyklus vitamínu K jej obnovuje a bakterie, jež normálně obývají tlusté střevo, syntetizují vitamín K2 (menachinon).

Obsah vitamínu K u potravin ovlivňuje složení půdy, ve které byly vypěstovány. Vitamín K je stabilnější při tepelné úpravě.

Sdílejte tento příspěvek s přáteli
J M
Komentáře (0)
Zanechat komentář