Vitamín C (kyselina askorbová)

Vitamín C (kyselina askorbová)

Vitamín C (kyselina askorbová) patří mezi nejznámější vitamíny. Celou řadu let byl tento vitamín, dobře rozpustný ve vodě, zkoumán. Vitamín C doplňuje skupinu antioxidantů.

Většina živočichů kromě člověka, lidoopů, morčat, indického netopýra, pstruha duhového, lososa a některých ptáků dokáže syntetizovat vlastní vitamín C. Člověk tedy musí denně přijímat vitamín C z potravy.

V porovnání s ostatními vitamíny si naše tělo žádá nejvíce vitamínu C. I na něj působí řada negativních faktorů. Už pouhým krájením kovovým nožem ničíme kyselinu askorbovou. Jakákoli tepelná úprava škodí vitamínu C. Vařením ztratíme asi 15–60 %, při pečení jsou ztráty vyšší, sušením přijdeme asi o 50 %. Udržováním uvařeného jídla v teple odchází až 70 %. Zato nejšetrnější způsob úpravy je vaření v páře. Při této formě tepelné úpravy se ztráty pohybují jen okolo 5–8 %. Dlouhodobým skladováním odchází 20–50 % vitamínu C (v závislosti na druhu ovoce či zeleniny). Jinými slovy nejlepší je konzumovat ovoce a zeleninu v syrovém stavu. Světlo taktéž poškozuje vitamín C, a proto bychom měli zeleninu a ovoce uskladňovat z dosahu slunečních paprsků.

 • Podílí se na produkci pevného druhu vaziva, kolagenu, jenž hraje nezbytnou roli jednak při opravě poškozených tkání a jednak pro celkový růst organizmu.
 • Stimuluje tvorbu kostí a zubů.
 • Zabraňuje možné oxidaci LDL cholesterolu na škodlivější formu a celkově snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
 • Napomáhá hojení ran a spálenin.
 • Posiluje ochranu proti nádorovému bujení.
 • Potlačuje vznik nitrosaminů, karcinogenní látky.
 • Zvyšuje produkci mateřského mléka.
 • Snižuje krvácivost dásní.
 • Zvyšuje obranyschopnost organizmu.
 • Působí preventivně vůči nachlazení a rýmě.
 • Zabraňuje předčasnému stárnutí.
 • Potlačuje reakci způsobenou bodnutím hmyzu.
 • Podporuje aktivitu mozku a zároveň potlačuje pocity únavy.
 • Odstraňuje vedlejší účinky léků, zvyšuje rychlost obnovy buněk a zkracuje dobu rekonvalescence.
 • Léčí kurděje.
 • Snižuje krevní tlak a účinky některých alergenních látek.

Vitamín C najdeme vskutku v každém ovoci a zelenině. Kyselina askorbová se nachází ve zvýšené koncentraci na mozkové kůře. Vitamín C plní v našem mozku nezastupitelnou roli. Biochemické aktivity, jež kyselina askorbová zastupuje v našem mozku, mají přímý vztah mezi krevním obsahem vitamínu C a některými mentálními činnostmi jako soustředěnost a postřeh.

S nárůstem stresu klesá hladina kyseliny askorbové v krvi. Podle odborníku po zvýšení této hladiny přichází uvolnění a pohoda. Tělo s vitamínem C dokonale hospodaří.

Kyselina askorbová se běžně vylučuje močí během 2–3 hodin (v závislosti na druhu potravy a náplni žaludku), a tudíž bychom ji tělu měli dodávat několikrát denně. Žijete-li ve městě – tedy v prostředí s vysokou koncentrací oxidu uhelnatého – zařaďte do jídelníčku více potravin bohatých na kyselinu askorbovou. Stejně tak učiňte, berete-li antikoncepční pilulky nebo některé léky (např. acylpyrin, tetracyklin) a pokud jíte stravu s vysokým podílem bílkovin.

Vyrábí se spousta vitamínových doplňků. Rozdíl mezi umělou formou v těchto doplňcích a přirozenou formou vitamínu C v potravě je jeho vstřebatelnost – přírodní forma vitamínu C se mnohem lépe vstřebává. Jako jedna z příčin se uvádí přirozený obsah rostlinných barviv, tzv. flavonoidů. Tyto látky spotřebovanou kyselinu askorbovou obnovují, a tak mohou 30–50× zvýšit její účinek.

Nejen v minulosti, dokonce i dnes se propagují velké dávky samostatného vitamínu C. Ovšem domněnka, že by sama kyselina askorbová hrála tak velkou roli při léčbě chřipky ani jako prevence, nebyla dodnes prokázána. Aby bylo dosaženo oněch účinků, musíme přijímat i jiné mikrolátky. Z toho opět potvrzujeme, že jednotlivé vitamíny potřebují podporu jiných látek. Nespoléhejme pouze na potravinové doplňky, ale upřednostňujme spíše přirozenou formu vitamínů (ovoce, zelenina).

Při pohledu na předchozí tabulky zjistíme, že konzumací rostlinné stravy nám nehrozí nedostatek vitamínu C. Proč je ale ve vyspělých zemích tak časný nedostatek kyseliny askorbové? Vše se skrývá za špatnou skladbou jídelníčku (málo ovoce a zeleniny). Naše budoucnost opravdu nespočívá v rychlém občerstvení, nýbrž v naší přirozené původní stravě.

Hypovitaminóza zpočátku způsobuje zpomalení růstu, zvýšenou únavu, žaludeční problémy atd. Důsledek naprostého nedostatku vitamínu C nazýváme kurděje (skorbut či avitaminóza vitamínu C). Tato choroba se projevuje únavou, apatií, sníženým počtem červených krevních tělísek, krvácivostí dásní, uvolněním zubů a opuchnutím kloubů.

S hypervitaminózou se při běžném stravování nesetkáme. Náš organizmus snese kyselinu askorbovou velmi dobře a přebytek vyloučí. Při dávkách přesahujících 5 g dochází k projímavým účinkům, trávicím problémům a tvorbě ledvinových kamenů. Pro člověka nejsou přirozené vysoké dávky, a proto se jim raději vyhněte. Dovolím si připomenout, že obsah vitamínu C v mateřském mléce není nikterak vysoký a dítě po narození do určitého věku špatně snáší vitamín C. Bude-li chybět vitamín C ve stravě po 4 až 5 měsíců, dochází ke smrti.

Problematickou skupinou obyvatelstva jsou kuřáci, neboť každá cigareta zničí asi 100 mg vitamínu C. Mezi další nepřátele vitamínu C patří alkohol.

Dále vitamín C podporuje vstřebatelnost minerálů, zejména železa. Při nízké hladině kyseliny askorbové v krvi bílé krvinky nenapadnou bakterie, které útočí na organizmus, a nejsou schopny je zneškodnit.

Sdílejte tento příspěvek s přáteli
J M
Komentáře (0)
Zanechat komentář