Vitamín B9 (kyselina listová)

Vitamín B9 (kyselina listová)

Další ve vodě rozpustný člen B-komplexu – vitamín B9. Tento vitamín je znám spíše jako kyselina listová, jiná označení nejsou častá. Kyselina listová byla prvně izolována z listů špenátu a od toho objevitelé odvodili její název. Nejedná se pouze o jednu látku, nýbrž o vícero látek s podobnými vlastnosti. Kvůli odlišné účinnosti rozlišujeme, zdali se jedná přímo o kyselinu listovou anebo ekvivalent kyseliny listové (1 g ekvivalentu kyseliny listové se rovná účinnosti 1 gramu volné kyseliny listové.)

Kyselina listová podléhá vlivu světla a při vaření nebo většímu působení tepla se ničí až 95 % této látky. S vyznačenými údaji v tabulce č. 16 počítáme pouze za předpokladu, že danou potravinu konzumujeme v syrovém stavu. Další nepříznivý vliv mají látky obsahující síru anebo voda. Úhlavním nepřítele kyseliny listové jsou závodní jídelny, neboť ohříváním dochází k takovým ztrátám, že v jídle nezbude téměř žádná kyseliny listová. Jelikož ani školní jídelny zrovna nepřekypují čerstvým ovocem a zeleninou, může strávníkům právě v tomto věku hrozit nedostatek vitamínu B9. S alkoholem se taktéž pojí zvýšená potřeba vitamínu B9, užíváte-li léky jako např. aspirin, musíte zvýšit příjem kyseliny listové.

Kyselina listová:

  • se podílí na tvorbě červených krvinek;
  • napomáhá metabolismu aminokyselin;
  • společně s vitamínem B12 znemožňuje vzniku anemie;
  • je nezbytná pro využití sacharidů a bílkovin, tvorbu nukleonových kyselin, tzv. nositelé dědičné informace, a dělení buněk;
  • udržuje dobrý stav kůže;
  • snižuje hladinu cysteinu, s nímž je úzce spjato riziko ischemické choroby srdeční;
  • zabraňuje vzniku dědičných chorob;
  • chrání vůči střevním parazitům;
  • tlumí vnímání bolesti a stupňuje odolnost proti nemocem.

Poměrně velký obsah kyseliny listové v sobě skrývají houby. I z luštěnin nebo obilovin lze získat kyselinu listovou. Proces klíčení je velmi snadný a rozhodně bychom měli mít každý den na jídelníčku nějakou naklíčenou obilovinu, lépe ale luštěninu.

Období, kdy nesmí kyselina listová chybět, je těhotenství. Důležitá je zejména na začátku tohoto období. Má-li ho dostatek, chrání tím plod před deformitami nervového systému. Nedostatek kyseliny listové v těhotenství vede možným problémům ve vývoji srdce plodu nebo může u plodu vyvolávat šoky. Obecně její nízký příjem zvyšuje riziko potratu.

Kyseliny listová přímo ovlivňuje tvorbu protilátek, a tak ulehčuje průběh nemocí. Dostatečná denní dávka kyseliny listové společně s vitamín B6 snižuje riziko infarktu u žen až o 42 %.

Kyselina listová se podílí na zdraví naších cév, protože snižuje hladinu homocysteinu, a působí proti žaludečním vředům. Při dostatečném příjmu zinku, ale i kyseliny listové se zvýší produkce spermií (u testovaných mužů až o 74 %). Muži, kteří se chtějí stát otci, by jednoznačně měli svou stravu obohatit o potraviny se značným obsahem kyseliny listové.

Dlouhodobý nedostatek vede ke stavu deprese či duševní únavy, ale i k Alzheimerově chorobě. Než začnete léčit svou depresi antidepresivy, zvyšte příjem kyseliny listové. Běžně stravující se člověk má vysoké riziko nedostatku tohoto vitamínu. Dále v důsledku nedostatku kyseliny listové hrozí rakovina. Vědci potvrdili, že málo kyseliny listové je faktor přímo ovlivňující infarkt.

Obecně se však nedostatek projeví poklesem tvorby funkčních červených krvinek, a proto obtížně rozlišujeme, zdali se jedná o nedostatek kyseliny listové, vitamínu B12 anebo obou dvou. Absolutní nedostatek vede k těžké chudokrevnosti.

Budete-li se stravovat přirozeně, nehrozí vám žádné předávkování. Ojediněle pozorujeme projevy na kůži (např. odlišné zbarvení). Excesivní dávky kyseliny listové překryjí chybějící vitamín B12.

Sdílejte tento příspěvek s přáteli
J M
Komentáře (0)
Zanechat komentář