Kolik ovoce je příliš? Je fruktóza jed?

Kolik ovoce je příliš? Je fruktóza jed?

V poslední době se objevily názory, že ovoce, jelikož obsahuje hodně cukru, není pro naše tělo zdravé. Zvláště lidé, kteří si hlídají štíhlou linii, často konzumují minimum ovoce a dávají přednost zelenině. Ovšem ovocný cukr je pro tělo velmi prospěný, a to zvláště při redukčních dietách. Tady je několik základních faktů o ovoci:

  • Průmyslově upravená fruktóza má za následek vysoký tlak, fruktóza z ovoce ne.
  • Škodlivé efekty fruktózy se vztahují k průmyslové fruktóze, u ovocné fruktózy nebyly zjištěny žádné negativní následky. Tento jev může být vysvětlen jako pozitivní efekt dalších živin, např. vlákniny a antioxidantů v čerstvém ovoci.
  • Na základě dalších studií se usuzuje, že polyfenoly (např. v jahodách, bobulovitých plodech a jablkách) poskytují vhodný dietní mechanismus pro regulaci rychlosti absorpce cukru v těle, což je základní faktor problému cukrovky. V dlouhodobém hledisku tyto polyfenoly chrání před vznikem cukrovky typu II.
  • Určité ovoce tedy snižuje pokles krevního cukru. Pokud například sníme bílý chléb, pokles cukru je velice rychlý. Když ovšem ke chlebu přidáme borůvky, tak je pokles krevního cukru o poznání pomalejší, a to i přesto, že jsme zkonzumovali více cukru.
  • Ovoce obsahuje široké spektrum bioaktivních látek, zejména antioxidanty a vitamíny. Dále snižuje záněty a zlepšuje funkci cév. Častá konzumace ovoce také snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a některých typů rakoviny.
  • Konzumace ovoce je prospěšná v téměř jakémkoli množství. Například ve studii, která zkoumala ideální množství ovoce za den, bylo zjištěno, že jedinci, kteří jedli 20 porcí ovoce po 6 měsíců, neměli žádné vedlejší účinky. Jejich váha, krevní tlak, inzulín i hladina lipidů byly v normě.

Zdroj:

https://www.youtube.com/watch?v=nU_RkeA88DY

https://www.youtube.com/watch?v=sHEJE6I-Yl4


Dále doporučuji video od Mgr. Margit Slimákové, která se této problematice také věnuje:


Zdroj: http://Margit.TV

Sdílejte tento příspěvek s přáteli
Mgr. Tereza Vaňurová
Komentáře (0)
Zanechat komentář