10 tipů pro zdravý přechod k veganství

10 tipů pro zdravý přechod k veganství

10 tipů pro jednoduchý a zdravý přechod k veganství od Teshia Maher. Tyto rady pro zdravý jídelníček nejsou určeny jen veganům, ale také vegetariánům a lidem, kteří se zajímají o zdravou stravu. Teshia Maher je odbornice na výživu, instruktorka jógy a vegankou je již 10 let.

Ve videu Teshia sdílí užitečné rady ohledně zdravé stravy a přechodu k veganství. Zaměřuje se například na potraviny, které jsou zásadní pro naše zdraví. Také se vyjadřuje k vitamínu B12, suplementům a potravinám, kterým bychom se měli vyvarovat. Na začátek uvádí, že není žádoucí vidět veganství jen černobíle, ale že je v pořádku, když si svou stravu každý upraví podle toho, co mu vyhovuje. Důležité je ale zkoušet nové věci a snažit se objevovat, co nám nejvíc prospívá.


1. Pomalý přechod

Pomalý přechod je důležitý, jelikož po odstranění mléčných produktů a razantní změně stravy naše tělo prochází detoxem. A pokud tento přechod uděláte velmi dramaticky a rychle, tak se to může projevit, jak na psychickém, tak fyzickém stavu. Můžete zažívat bolesti břicha, hlavy a celkovou vyčerpanost. Proto postupujte pomalu a buďte si vědomi, že se tento stav na začátku změny stravy může projevit. Ale jak jej překonáte, budete se cítit mnohem lépe než předtím.

2. Dbejte na vlákninu a zvýšený přísun vody

Měli byste zvyšovat přísun vlákniny pomalu. Jelikož pokud začnete jíst velké množství zeleniny, ovoce, fazolí a zrníček, tak se budete cítit nafoukle. S přidáním vlákniny je tedy lepší postupovat pomalu a důležité je zvýšit pitný režim.

3. Redukujte nebo odstraňte z jídelníčku zpracované jídlo

Často se stává, že lidé potom, co odstraní živočišnou stravu, nevědí, jak ji nahradit. A tak začnou jíst velké množství zpracovaných produktů, jako například sójové burgry a kupované musli, apod. Ovšem základem veganské stravy (každé zdravé stravy) by měla být zelenina a ovoce. Ne fazole, ani obilí ani sójové produkty. Rozhodně je nevyřazujte, ale hlavní složkou Vaší stravy by rozhodně měla být zelenina, ovoce, ořechy a semínka.

4. Nejezte příliš vysoce kalorická veganská jídla (např. ořechová másla)

Opět, jakmile lidé přistoupí k veganství, neví, čím mají mléčné produkty nahradit, chtějí mít dost bílkovin a zdravých tuků, ale neví, co mají jíst. Proto často volí ořechová másla (arašídové, burákové, mandlové, atd.). Tato másla mají rozhodně své místo v našem jídelníčku, obsahují velké množství proteinů, důležitých esenciálních minerálů a vitamínů. Ovšem mnoho lidí se ještě neorientuje v tom, co mají jíst a pak se stává, že za den snědí půl kelímku arašídového másla, což je špatné pro trávící systém a játra. Takže i když to jsou zdravé tuky, tak se musí přijímat v menším množství. Ideální množství ořechového másla je 1 – 2 polévkové lžíce denně. To samé platí i pro ořechy, kdy například maximální porce mandlí je asi 20 na den.

5. Jezte ovoce přiměřeně

Samozřejmě, že ovoce je velice důležitou složkou potravy, kterou bychom měli jíst každý den, ovšem velké množství ovoce denně může působit problémy, zvláště pro lidi, kteří jsou citliví na hladinu cukru v krvi. A i když je cukr v ovoci zdravý cukr, tak přesto je to cukr. Například se nedoporučuje sníst celou papáju nebo ananas najednou, protože spolu s vitamíny přijímáme i velké množství cukru. Samozřejmě to také záleží na Vaší aktivitě, pokud budete sportovat, tak se cukr rychle spotřebuje, ovšem jestli celý den sedíte v kanceláři, pak byste měli věnovat pozornost tomu, kolik ovoce sníte. Je tedy dobré jíst pár kousků ovoce každý den, ale ne velké množství.

6. Přizpůsobte si veganskou stravu podle sebe

Můžete si například začít vést jídelníček a po několik dní si zapisovat všechna jídla a pití. Také je vhodné zaznamenávat, jak jste se ten den cítili, abyste odhalili, která strava Vám vyhovuje nejvíc.

7. Snižte přísun rafinovaného cukru

Bílý cukr jistě můžete nahradit jinými sladidly, například sirupy (agáve, javorový, datlový, apod.). Ale opět je vhodné to s nimi nepřehánět.

8. Přidejte do svého jídelníčku superpotraviny

Mnoho lidí se strachuje, jestli přijímá dostatek vitamínů a minerálů. Nikdo není dokonalý a z počátku je možné, že lidé na něco zapomenou, jelikož ještě nemají dostatek znalostí o veganství. Z toho důvodu je vhodné jíst superpotraviny, které zabezpečí základní přísun všech potřebných látek. Superpotraviny jsou takové potraviny, které mají koncentraci všech zásadních vitamínů a minerálů. Patří sem například spirulína, chlorela, chia semínka, maca nebo goji (kustovnice čínská).

9. B12 je zásadní

B12 je vitamín, který není možné přijímat v pouze rostlinné stravě v dostatečném množství. Proto je vhodné ho doplňovat ve formě tablet (např. Veg1).

10. Identifikujte Vaše oblíbené jídlo a najděte jeho zdravější variantu

Pokud se totiž vzdáte svého oblíbeného jídla, můžete se cítit deprivovaní. Na krátkou dobu se ho vzdáte, ovšem v dlouhodobém měřítku to fungovat nebude a za nějakou dobu se k němu opět vrátíte. Ideálním příkladem je čokoláda, která je plná cukrů a tuků. Ovšem je možné ji nahradit jinou variantou, která bude zdravější a uspokojí Vaši potřebu po čokoládě. Vhodné jsou hořké čokolády s vysokým podílem kakaa, kterých můžete jíst kousek každý den a nemusíte se cítit provinile. Důležité je hledat, experimentovat a zkoušet nové věci.

Sdílejte tento příspěvek s přáteli
Mgr. Tereza Vaňurová
Komentáře (0)
Zanechat komentář